2018 Results

For full results including category breakdown etc head to Webscorer HERE but below are the full field results:

Place Bib Name Category Age Gender Time Difference
1 1 Rice, Sean Sski – Open Male 29 Male 1:22:37.8
2 2 Rice, Kenny Sski – Open Male 22 Male 1:23:47.5 +1:09.7
3 16 Hill, Cory Sski – Open Male 29 Male 1:25:03.2 +2:25.4
4 20 Maclaren, Stuart Sski – Open Male 27 Male 1:26:17.7 +3:39.9
5 4 Hynard, Mackenzie Sski – Open Male 23 Male 1:26:37.4 +3:59.6
6 8 Barton, Greg Sski Snr Master M 50-59 58 Male 1:27:36.2 +4:58.4
7 3 Mocke, Dawid Sski – Open Male 41 Male 1:27:50.7 +5:12.9
8 19 Soler Fabre, Ignacio Sski – Open Male 23 Male 1:28:24.8 +5:47.0
9 9 Redman, Greg Sski – Master M (40-49) 45 Male 1:29:32.9 +6:55.1
10 18 Pelizza, Noé Sski – Under 23 (Male) 22 Male 1:29:51.5 +7:13.7
11 5 Black, Ian Sski – Open Male 34 Male 1:30:29.0 +7:51.2
12 17 Humberston, Nathan Sski – Open Male 32 Male 1:30:46.9 +8:09.1
13 7 Mayhew, Sam Sski – Open Male 29 Male 1:32:04.4 +9:26.6
14 6 Chalupsky, Oscar Sski Snr Master M 50-59 55 Male 1:32:18.4 +9:40.6
15 12 Hatton, Teneale Sski – Open Female 28 Female 1:32:56.1 +10:18.3
16 14 Clarke, Rachel Sski – Open Female 28 Female 1:32:58.5 +10:20.7
17 23 Tudor-Jones, Gareth Sski – Master M (40-49) 46 Male 1:34:10.7 +11:32.9
18 27 Daykin, Ian Sski – Open Male 32 Male 1:34:11.5 +11:33.7
19 11 Cryder, Nicholas Sski – Master M (40-49) 40 Male 1:34:27.4 +11:49.6
20 126 Rademacher, Katja / Jeff Raymond Sski – Double (open) 49 Female/Male 1:34:54.1 +12:16.3
21 21 Letailleur, Loic Sski – Open Male 35 Male 1:35:27.3 +12:49.5
22 29 Fuglsang, Andrew Sski – Master M (40-49) 40 Male 1:36:09.3 +13:31.5
23 10 Hammer, Wes Sski – Open Male 31 Male 1:36:21.8 +13:44.0
24 59 Lowe, Nicholas Sski – Under 23 (Male) 22 Male 1:36:34.3 +13:56.5
25 28 Tessmann, Carl Sski – Open Male 39 Male 1:37:05.4 +14:27.6
26 24 Woodman, Bob Sski Snr Master M 50-59 54 Male 1:37:22.4 +14:44.6
27 102 Gorguet, Jean / Julie Devine Sski – Double (open) 55 Female/Male 1:37:34.9 +14:57.1
28 129 Jordaan, Dean Sski – Master M (40-49) 44 Male 1:37:40.7 +15:02.9
29 110 Ecker, Jonas Sski – Under 23 (Male) 15 Male 1:38:05.5 +15:27.7
30 156 Scoggins, Steve And Abby Sski – Double (open) 44 Male 1:38:17.3 +15:39.5
31 25 Wallick, Sally Sski – Open Female 24 Female 1:38:23.7 +15:45.9
32 166 Remmler, Daryl Sski Snr Master M 50-59 55 Male 1:38:42.6 +16:04.8
33 32 McKeogh, Michael Sski Snr Master M 50-59 53 Male 1:38:54.3 +16:16.5
34 13 Martin, Shane Sski – Master M (40-49) 43 Male 1:39:37.5 +16:59.7
35 15 Lowe, Ian Sski – Master M (40-49) 44 Male 1:39:40.1 +17:02.3
36 158 Curson, Connor Sski – Open Male 36 Male 1:39:58.7 +17:20.9
37 183 Currin, Brendan Sski – Open Male 39 Male 1:40:10.5 +17:32.7
38 161 Putnam-Rea, Lucas Sski – Open Male 23 Male 1:40:11.8 +17:34.0
39 62 Bruce, Warren Sski Golden Mstr M (60+) 62 Male 1:40:12.8 +17:35.0
40 30 Swetish, Ana Sski – Under 23 (Female) 16 Female 1:40:26.1 +17:48.3
41 45 Langley, Pat Sski – Open Male 40 Male 1:40:45.9 +18:08.1
42 26 Swetish, Tom Sski – Master M (40-49) 46 Male 1:40:48.3 +18:10.5
43 148 Lawrence, Vadim Sski – Master M (40-49) 43 Male 1:40:51.4 +18:13.6
44 162 McEwen, Kelsey Sski – Master M (40-49) 42 Male 1:40:59.0 +18:21.2
45 38 Knighton, Scott Sski – Master M (40-49) 42 Male 1:41:10.3 +18:32.5
46 127 Sutherland, Rob Sski Snr Master M 50-59 54 Male 1:41:20.6 +18:42.8
47 51 Broberg, Emma Sski – Open Female 29 Female 1:41:27.2 +18:49.4
48 154 Rob Hansen Sski Snr Master M 50-59 56 Male 1:41:38.8 +19:01.0
49 101 Hamel, Sandrine Sski – Open Female 19 Female 1:41:40.2 +19:02.4
50 150 Putnam-Rea, Seth Sski – Under 23 (Male) 19 Male 1:41:52.1 +19:14.3
51 49 Wallick, Steve Sski Snr Master M 50-59 59 Male 1:41:57.7 +19:19.9
52 139 Cairns, Kelly Sski Golden Mstr M (60+) 61 Male 1:42:11.9 +19:34.1
53 108 Reavley, Wilson Sski – Under 23 (Male) 19 Male 1:42:12.6 +19:34.8
54 133 Dyck, Josh Sski – Master M (40-49) 41 Male 1:42:16.3 +19:38.5
55 172 Gumplinger, Silke / Jamie Sterling Sski – Double (open) 46 Female/Male 1:42:49.6 +20:11.8
56 74 Schmidt, Holm Sski Snr Master M 50-59 52 Male 1:43:13.7 +20:35.9
57 55 Wanless, Scott Sski Snr Master M 50-59 55 Male 1:43:19.0 +20:41.2
58 31 Bruins, Shawn Sski – Master M (40-49) 46 Male 1:43:33.7 +20:55.9
59 188 Barnes, Nick Sski Snr Master M 50-59 54 Male 1:43:40.1 +21:02.3
60 180 Dobrovolny, Chris Sski Snr Master M 50-59 51 Male 1:43:42.0 +21:04.2
61 42 Neukirch, Bruno Sski – Master M (40-49) 42 Male 1:43:46.0 +21:08.2
62 35 Allen, Dave Sski – Master M (40-49) 46 Male 1:43:47.0 +21:09.2
63 43 Giles, Adam Sski – Master M (40-49) 47 Male 1:43:47.8 +21:10.0
64 185 Fitz, Mike Sski Golden Mstr M (60+) 63 Male 1:44:05.8 +21:28.0
65 88 Kelly, Matthew Sski Snr Master M 50-59 50 Male 1:44:16.2 +21:38.4
66 177 George, John Sski Snr Master M 50-59 53 Male 1:44:22.5 +21:44.7
67 147 Whitlock, Marc Sski Golden Mstr M (60+) 65 Male 1:44:27.9 +21:50.1
68 107 Warner, Warren Sski – Master M (40-49) 46 Male 1:44:31.9 +21:54.1
69 145 Mowry, Dennis Sski Golden Mstr M (60+) 66 Male 1:44:48.8 +22:11.0
70 146 Bussinger, Larry Sski Golden Mstr M (60+) 69 Male 1:45:20.1 +22:42.3
71 34 Blackmore, John Sski Snr Master M 50-59 55 Male 1:45:47.5 +23:09.7
72 132 Bumstead, Dean Sski Golden Mstr M (60+) 65 Male 1:45:51.1 +23:13.3
73 47 Harvey, Nigel Sski Golden Mstr M (60+) 63 Male 1:46:21.0 +23:43.2
74 37 Tematuanui Delamare, Thierry OC1 – Mstr Male (40-49) 41 Male 1:46:25.3 +23:47.5
75 155 Robinson, Gary Sski Snr Master M 50-59 59 Male 1:46:33.8 +23:56.0
76 71 Ching, Mike Sski Golden Mstr M (60+) 60 Male 1:46:36.0 +23:58.2
77 65 Kvick, David Sski Snr Master M 50-59 53 Male 1:46:38.6 +24:00.8
78 120 Ryan, Justin Sski Snr Master M 50-59 52 Male 1:46:44.7 +24:06.9
79 191 Lehmann, Tyson Sski – Master M (40-49) 42 Male 1:47:02.1 +24:24.3
80 70 Hulscher, Sean Sski Golden Mstr M (60+) 61 Male 1:47:10.1 +24:32.3
81 113 Bohm, Darryl Sski Golden Mstr M (60+) 60 Male 1:47:25.5 +24:47.7
82 121 Gibson, Sean Sski – Master M (40-49) 47 Male 1:47:45.5 +25:07.7
83 116 Dorrington, Ben Sski – Open Male 33 Male 1:48:13.0 +25:35.2
84 159 Dustin, Reivers Sski Golden Mstr M (60+) 67 Male 1:48:22.8 +25:45.0
85 52 Muncey, Neil Sski – Master M (40-49) 40 Male 1:49:08.7 +26:30.9
86 96 Crozier, Darren Sski – 18 Foot Male 51 Male 1:49:15.6 +26:37.8
87 136 Page, Brian Sski Snr Master M 50-59 51 Male 1:49:29.9 +26:52.1
88 153 Blue, Douglas Sski Snr Master M 50-59 55 Male 1:49:47.3 +27:09.5
89 123 Seymour, Karen & Cameron Sski – Double (open) 51 Female/Male 1:49:51.8 +27:14.0
90 111 Avedon-Savage, Richard Sski – Master M (40-49) 41 Male 1:50:10.8 +27:33.0
91 56 Cartier, Yves Sski Golden Mstr M (60+) 62 Male 1:50:33.7 +27:55.9
92 160 Silvestrone, Dennis Sski Golden Mstr M (60+) 60 Male 1:50:52.8 +28:15.0
93 182 Hegedus, Jeff Sski Snr Master M 50-59 58 Male 1:51:37.9 +29:00.1
94 165 Armstrong, Corky Sski Snr Master M 50-59 51 Male 1:51:39.6 +29:01.8
95 130 Bilmer, Trista Sski Mstr Female (40-49) 41 Female 1:51:40.6 +29:02.8
96 48 Durban, Melanie Sski Snr Master F 50-59 56 Female 1:51:44.9 +29:07.1
97 109 Bohm, Rory Sski Snr Master F 50-59 52 Female 1:51:48.7 +29:10.9
98 106 Wonham, Cynthia Sski Mstr Female (40-49) 45 Female 1:51:55.1 +29:17.3
99 84 Jackson, Paul SUP 14’&U – Open M 41 Male 1:52:56.6 +30:18.8
100 196 Bennett, Jason SUP 14’&U – Open M 32 Male 1:53:02.2 +30:24.4
101 33 Sy, Jonathan OC1 – Mstr Male (40-49) 42 Male 1:53:23.1 +30:45.3
102 190 Carter, Reid Sski Golden Mstr M (60+) 62 Male 1:53:25.7 +30:47.9
103 103 Eric Waters Sski – Master M (40-49) 45 Male 1:53:29.4 +30:51.6
104 157 Mclennan, John Sski Snr Master M 50-59 55 Male 1:53:36.5 +30:58.7
105 141 Schulz, Graham Sski – Master M (40-49) 44 Male 1:54:19.1 +31:41.3
106 142 Culver, Hugh Sski Golden Mstr M (60+) 60 Male 1:54:20.3 +31:42.5
107 149 Curtain, Peter Sski – 18 Foot Male 55 Male 1:54:59.5 +32:21.7
108 86 Smart, Brian OC1 – Snr Mstr M (50-59) 51 Male 1:55:01.0 +32:23.2
109 143 Bolden, Ian OC1 – Snr Mstr M (50-59) 53 Male 1:55:06.7 +32:28.9
110 105 Holtman, John Sski – 18 Foot Male 58 Male 1:55:20.6 +32:42.8
111 41 Horembala, Andrew Sski – Master M (40-49) 50 Male 1:55:38.4 +33:00.6
112 134 Critchlow, Rick OC1 – Snr Mstr M (50-59) 56 Male 1:55:41.5 +33:03.7
113 95 Hann, Norm SUP 14’&U – Open M 48 Male 1:55:52.8 +33:15.0
114 99 Darbyshire, Mike SUP 14’&U – Open M 31 Male 1:56:21.3 +33:43.5
115 90 O’Reilly, Ollie SUP 14’&U – Open M 27 Male 1:56:30.3 +33:52.5
116 91 Gerbrecht, Evan SUP 14’&U – M Under 23 18 Male 1:57:20.5 +34:42.7
117 174 Howat, Duncan Sski – Legend Male 70+ 74 Male 1:57:30.1 +34:52.3
118 63 Gerbrecht, Adam SUP 14’&U – M Under 23 16 Male 1:57:56.9 +35:19.1
119 187 Cina, Davide SUP 14’&U – Open M 30 Male 1:59:10.6 +36:32.8
120 44 Warren, Linda Sski Mstr Female (40-49) 47 Female 1:59:15.7 +36:37.9
121 118 Carroll, Lance Sski – Open Male 38 Male 1:59:30.3 +36:52.5
122 169 Abbott, Matthew SUP 14’&U – Open M 31 Male 1:59:30.9 +36:53.1
123 122 Dobson, Teresa Sski – 18 Foot Female 51 Female 1:59:38.7 +37:00.9
124 80 Augaitis, Lina SUP 14’&U – Open F 37 Female 1:59:57.2 +37:19.4
125 61 Hanley, Blake SUP 14’&U – Open M 32 Male 2:01:17.1 +38:39.3
126 104 Quarles, Tim SUP 14’&U – M 50-59 59 Male 2:01:20.6 +38:42.8
127 151 Duggan, Thomas Sski – 18 Foot Male 51 Male 2:01:23.8 +38:46.0
128 125 Antanavicius, Linas Sski – 18 Foot Male 46 Male 2:02:11.6 +39:33.8
129 138 Griffith, James Sski Snr Master M 50-59 59 Male 2:02:39.3 +40:01.5
130 194 Goodman, Geordie SUP 14’&U – Open M 25 Male 2:03:00.8 +40:23.0
131 175 Parsons, Gary SUP 14’&U – Open M 58 Male 2:03:03.2 +40:25.4
132 83 Jackson, Angela SUP 14’&U – Open F 41 Female 2:03:20.8 +40:43.0
133 137 Van Hasselt, Andrew Sski Golden Mstr M (60+) 66 Male 2:03:25.6 +40:47.8
134 171 Wright, Ben SUP 14’&U – Open M 38 Male 2:03:26.7 +40:48.9
135 186 Bell, Shannon SUP 14’&U – Open F 44 Female 2:03:32.7 +40:54.9
136 57 Böhm, Tamlyn SUP 14’&U – Open F 33 Female 2:03:58.7 +41:20.9
137 50 Morris, David Sski Golden Mstr M (60+) 60 Male 2:03:59.1 +41:21.3
138 75 Seymour, Jack SUP 14’&U – M Under 23 15 Male 2:04:02.8 +41:25.0
139 60 Oliveira, Gus Sski – Master M (40-49) 47 Male 2:04:10.3 +41:32.5
140 170 Loo, Jason OC1 – Mstr Male (40-49) 45 Male 2:04:39.4 +42:01.6
141 67 Vande Vusse, Scott SUP 14’&U – Open M 39 Male 2:05:27.8 +42:50.0
142 128 Fink, Jeff SUP 14’&U – M 50-59 50 Male 2:05:34.4 +42:56.6
143 58 Matrosovs, Kevin Sski – Master M (40-49) 47 Male 2:05:35.8 +42:58.0
144 66 Inouye, Jay Sski Snr Master M 50-59 52 Male 2:07:14.0 +44:36.2
145 73 Saini, Harry SUP 14’&U – M 40-49 44 Male 2:07:32.6 +44:54.8
146 46 Chin, Hong Sski – 18 Foot Male 57 Male 2:07:49.8 +45:12.0
147 164 Strand, Matthew SUP 14’&U – M 40-49 44 Male 2:07:55.0 +45:17.2
148 82 Oliver, Christian SUP 14’&U – Open M 37 Male 2:07:57.6 +45:19.8
149 163 Schell, Adam SUP 14’&U – Open M 39 Male 2:08:29.1 +45:51.3
150 72 Torriero, Paul SUP 14’&U – M 50-59 51 Male 2:08:42.9 +46:05.1
151 168 Plant, Dale SUP 14’&U – M 50-59 54 Male 2:09:08.1 +46:30.3
152 181 Sandstrom, Sarah SUP 14’&U – Open F 38 Female 2:09:35.2 +46:57.4
153 81 Heal, KC SUP 14’&U – M 60+ 62 Male 2:09:55.0 +47:17.2
154 140 Chandler, Jeff SUP 14’&U – M 40-49 40 Male 2:09:57.9 +47:20.1
155 184 Cline, Krista Jo SUP 14’&U – Open F 25 Female 2:10:45.5 +48:07.7
156 135 Jim Gravel SUP 14’&U – M 50-59 54 Male 2:11:10.3 +48:32.5
157 189 Allen, Peter SUP Unlimited – Open M 34 Male 2:11:17.0 +48:39.2
158 64 Nordstrom, Eric SUP 14’&U – M 50-59 51 Male 2:11:46.4 +49:08.6
159 176 Magowan, Shauna SUP 14’&U – Open F 42 Female 2:12:08.2 +49:30.4
160 200 Humenny, Kelvin SUP 14’&U – M 50-59 50 Male 2:12:46.9 +50:09.1
161 92 Gaudreau, Dan SUP 14’&U – Open M 39 Male 2:12:48.9 +50:11.1
162 173 Grieve, Chris SUP 14’&U – M 40-49 48 Male 2:12:59.9 +50:22.1
163 167 Hagen, Catherine OC1 – Snr Mstr F (50-59) 55 Female 2:14:27.5 +51:49.7
164 117 Arboit, Bruno Sski Snr Master M 50-59 53 Male 2:14:49.3 +52:11.5
165 179 Chris Gravel SUP 14’&U – M 40-49 48 Male 2:14:54.8 +52:17.0
166 115 Flinkman, Genna SUP 14’&U – Open F 31 Female 2:15:11.3 +52:33.5
167 98 Smart, David SUP 14’&U – M 50-59 50 Male 2:15:14.3 +52:36.5
168 144 Spotzl, Chris SUP 14’&U – M 40-49 42 Male 2:15:32.6 +52:54.8
169 77 Stanhope, Warren SUP 14’&U – M 40-49 43 Male 2:15:52.6 +53:14.8
170 131 Simon Whitfield SUP 14’&U – Open M 43 Male 2:16:26.3 +53:48.5
171 199 Fibich, Christian OC1 – Snr Mstr M (50-59) 53 Male 2:17:04.6 +54:26.8
172 152 POETTCKER, JEREMY SUP 14’&U – M 40-49 47 Male 2:18:35.6 +55:57.8
173 89 Heimsoth, Jim SUP 14’&U – M 50-59 52 Male 2:18:36.9 +55:59.1
174 97 Currie, Tina SUP 14’&U – Open F 43 Female 2:20:09.3 +57:31.5
175 40 Perkins, Joel Prone – Stock 40 Male 2:20:35.4 +57:57.6
176 210 Merkel, Carmen SUP 14’&U – Open F 34 Female 2:20:46.8 +58:09.0
177 119 Pilton, Geoff Sski Snr Master M 50-59 56 Male 2:20:51.6 +58:13.8
178 93 Benac, Luc SUP Unlimited – M 50-59 52 Male 2:23:16.6 +1:00:38.8
179 85 O’Brien, Kevin SUP 14’&U – M 50-59 51 Male 2:23:20.6 +1:00:42.8
180 114 Marie Bozek SUP 14’&U – Open F 38 Female 2:23:24.0 +1:00:46.2
181 78 Ogilvie, Karen SUP 14’&U – Open F 42 Female 2:24:42.6 +1:02:04.8
182 76 Mitchell, Robert SUP 14’&U – M 40-49 47 Male 2:24:48.2 +1:02:10.4
183 112 Wright Schell, Kristy SUP 14’&U – Open F 39 Female 2:27:26.5 +1:04:48.7
184 87 Meakin, Andrew SUP 14’&U – M 40-49 46 Male 2:27:43.1 +1:05:05.3
185 79 Velaniskis, Jonas SUP 14’&U – Open M 37 Male 2:28:58.7 +1:06:20.9
186 69 Burton, Scott Prone – Unlimited 42 Male 2:31:24.2 +1:08:46.4
187 124 Clemiss, Barry SUP 14’&U – M 60+ 60 Male 2:32:03.8 +1:09:26.0
188 39 Fuglsang, John SUP 14’&U – M 60+ 66 Male 2:32:42.3 +1:10:04.5
189 53 Schwab, Klara SUP 14’&U – Open F 37 Female 2:34:02.3 +1:11:24.5
190 178 Tatchen, Liz SUP 14’&U – Open F 41 Female 2:35:12.1 +1:12:34.3
191 94 Kane, Jen SUP 14’&U – Open F 36 Female 2:44:19.4 +1:21:41.6
192 54 Stalkie, Mervin Sski Golden Mstr M (60+) 62 Male 2:47:34.9 +1:24:57.1
193 68 William, Chad SUP 14’&U – M 40-49 42 Male 2:48:48.2 +1:26:10.4